کیست ها ؛ توده های زیر پوستی هستند که... كيست‌ها توده‌هاي زيرپوستي هستند كه در زير پوست اغلب متحرك بوده و حاوي يك جدار و ترشحات داخل آن مي‌باشند. كيست‌ها از نظر نوع پوشش جدار كيست، محتويات داخل آن و محل كيست‌ها با هم متفاوتند و علل گوناگوني دارند.
كيست‌ها اغلب بدون درد مي‌باشند، ولي اگر همين كيست‌ها بزرگ شوند و روي يك ريشه عصبي كه در زير توده قرار دارد فشار بياورند، دردناك مي‌شود.
كيست‌هاي ناحيه سر، صورت، گردن و نواحي اطراف گوش اغلب در افراد با پوست چرب و سابقه آكنه ديده مي‌‌شوند و در برخي خانواده‌ها بيشتر وجود دارند. همچنين در مردان دو برابر خانم‌ها ايجاد مي‌شوند و در بچگي نادرند.
ممكن است متعدد يا به صورت تك باشند و اندازه آنها از 3 ميلي‌متر تا چندين سانتي‌متر مي‌رسد.
برخي كيست‌ها در روي پوست يك نقطه سياه رنگ ديده مي‌شوند كه در واقع سينوسي هستند و كيست را به سطح پوست وصل مي‌كنند. محتويات كيست ممكن است با فشار خارج شود، ولي اين كار هرگز نبايد انجام گيرد، چون در اكثر موارد در اثر فشار، جدار كيست در داخل پوست پاره شده، محتويات كيست به داخل پوست مي‌ريزد و باعث ايجاد عفونت، قرمزي، تورم و درد در ناحيه كيست و حاشيه اطراف آن مي‌شود كه اگر سريعا درمان نشود، حتي ممكن است چرك وارد خون بيمار شود.
پس به هيچ‌وجه به توده‌هايي كه در پوست داريد دست نزنيد و آنها را فشار ندهيد.
بعضي كيست‌هايي كه در سر ايجاد مي‌شوند، معمولا ژنتيكي هستند و بيشتر در خانم‌ها شيوع دارند كه مو روي آن مي‌ريزد. همچنين، تعداد آنها ممكن است از يك عدد بيشتر باشد، اما معمولا بدون درد و بدون مجرا به سطح پوست هستند و معمولا التهاب و قرمزي پيدا نمي‌كنند. در اين نوع كيست، بيمار بيشتر به علت كم شدن مو در آن ناحيه و احساس ناراحتي هنگام شانه كردن موها مراجعه مي‌كند. برخي از اين كيست‌ها ممكن است در خانم‌هاي بالاي 60 سال به تعداد زياد در كنار هم ايجاد گردند كه بهتر است هرچه زودتر برداشته شوند؛ چون احتمال بدخيمي دارند.
برخي كيست‌ها به اندازه كوچك و به تعداد متعدد و در طول سنين بلوغ در ناحيه صورت، سينه، پشت، كشاله ران و زير بغل به صورت ارثي ايجاد مي‌شوند.
بعضي كيست‌ها حاوي ترشحات عرق مي‌‌باشند كه در افرادي كه زياد عرق مي‌كنند، به صورت توده‌هايي به رنگ آبي - خاكستري در نواحي صورت و اغلب در اطراف چشم و گونه‌ها ايجاد مي‌شوند كه ممكن است با ملانوما يا خال‌هاي آبي اشتباه شوند.
يكسري كيست‌ها اطراف مفاصل دست و پا به وجود مي‌آيند كه حاوي مايع مفصلي هستند. در اين نواحي پوست رنگ آبي پيدا مي‌كند. اين كيست‌ها متحرك بوده و در لمس نرم هستند و بيمار بايد به ارتوپد مراجعه كند.
توده‌هايي كه در ناحيه اندام‌ها و سينه و شكم به وجود مي‌آيند، توده‌هاي چربي يا ليپوم مي‌‌باشند كه اغلب متحرك نيستند و بدون درد مي‌باشند و معمولا نياز به درمان ندارند، مگر آنكه دردناك شده يا از نظر ظاهري براي بيمار ناخوشايند باشند. روش درمان كيست‌‌ها، جراحي و برداشتن آنها توسط پزشك متخصص است و حتما بايد جهت پاتولوژي فرستاده شوند. اگر كيست‌ها دچار التهاب شده و قرمز و دردناك شوند، بيمار حتما بايد به پزشك مراجعه كند تا با مصرف آنتي‌بيوتيك و تخليه كيست از انتشار عفونت جلوگيري به عمل آيد.